¶winki morskie
Problemy z zêbami
¦winki morskie maj± 20 zêbów – po jednym siekaczu, jednym zêbie przedtrzonowym i trzech trzonowcach w ka¿dej po³ówce szczêki górnej i dolnej. Miêdzy siekaczami a zêbami przedtrzonowymi wystêpuje charakterystyczna dla gryzoni i zajêczaków przerwa nazywana diastem±. Emalia na zdrowych zêbach ¶winki jest bia³a, siekacze zachodz± na siebie bez trudu, s± ostre i maj± kszta³t d³utowaty.
W odró¿nieniu od typowych gryzoni, ¶winki morskie maj± wszystkie zêby o otwartych korzeniach, tak¿e trzonowce, co oznacza, ¿e zêby te rosn± bezustannie i wymagaj± sta³ego ¶cierania. Jest to przystosowanie do ¿ucia twardego pokarmu, g³ównie trawy i siana, st±d siano odgrywa tak wielk± rolê w diecie ¶winki. Jest nie tylko pokarmem, ale umo¿liwia tak¿e prawid³owe ¶cieranie zêbów trzonowych.
W trakcie rutynowej kontroli stanu ¶winki nale¿y obejrzeæ jej siekacze – zêbów trzonowych nie mo¿na obejrzeæ w warunkach domowych. Zauwa¿one z³amania lub przebarwienia mog± wskazywaæ na niedobór witaminy C. Je¶li ¶winka nie ma problemów z jedzeniem, a pyszczek nie zosta³ skaleczony, z³amanie siekacza nie jest tragedi± – z±b odro¶nie bardzo szybko bez dodatkowych zabiegów.
Niepokoj±ce objawy zwi±zane z zêbami:
Z³y zgryz:
Skrzywienie siekaczy lub nieprawid³owe, nierówne ich ¶cieranie
Problemy z jedzeniem – ¶winka jest g³odna, ale nie mo¿e uchwyciæ pokarmu lub jedzenie sprawia jej ból
Utrata wagi
¦linotok
Niedomykanie pyszczka
Wyd³u¿one korzenie:
Stany zapalne, wytrzeszcz oczu
Guzy i naro¶la na dolnej szczêce
Dwa podstawowe problemy z zêbami u ¶winek to: z³y zgryz i wyd³u¿one korzenie zêbów.
Wyd³u¿one korzenie rosn± nieprawid³owo w g³±b szczêki, powoduj±c bolesno¶æ dzi±se³, a nawet powstawanie wrzodów i stanów zapalnych oczu (przy zêbach górnej szczêki). Ogl±danie jamy ustnej mo¿e nie sugerowaæ przyczyn dolegliwo¶ci, za to wszystko doskonale siê ujawnia na zdjêciu RTG. Prze¶wietlenie jest bardzo przydatne tak¿e przy diagnozowaniu z³ego zgryzu.
Z³y zgryz mo¿e byæ uwarunkowany genetycznie, mo¿e byæ wynikiem urazu lub choroby, ale tak¿e z³ego od¿ywiania. ¬le ustawione zêby nie ¶cieraj± siê prawid³owo, zbyt miêkki pokarm lub zbyt ma³a jego ilo¶æ równie¿ nie umo¿liwia ¶cierania. Przero¶niête zêby utrudniaj± lub uniemo¿liwiaj± ¶wince jedzenie i kalecz± wnêtrze pyszczka. Z regu³y górne trzonowce rosn± w stronê policzków, prowadz±c do skaleczeñ i wrzodów, podczas gdy zêby dolne rosn± w stronê jêzyka, doprowadzaj±c czasem do wytworzenia tzw. mostu, gdy zêby ³±cz± siê nad jêzykiem i go unieruchamiaj±.
Przy zauwa¿eniu którego¶ z wy¿ej wymienionych niepokoj±cych objawów nale¿y poszukaæ weterynarza znaj±cego siê na problemach z zêbami ¶winek morskich i pój¶æ do niego ze zwierz±tkiem. Wielu weterynarzy, niestety, albo w ogóle nie potrafi prawid³owo zdiagnozowaæ z³ego zgryzu, albo poprzestaje na skróceniu siekaczy, co wcale nie rozwi±zuje problemu. Weterynarz powinien obejrzeæ zêby trzonowe, pomagaj±c sobie przy tym specjalnym wziernikiem, który rozsuwa policzki ¶winki. Powinien tak¿e obmacaæ szczêkê, aby z zewn±trz wyczuæ naro¶la i ostrogi. Wskazane jest tak¿e zrobienie zdjêcia RTG.
W przypadku stwierdzenia przerostu zêbów trzonowych konieczne jest ich spi³owanie. Zabieg wykonuje siê przewa¿nie pod znieczuleniem ogólnym, co niestety, samo ju¿ stanowi pewne zagro¿enie dla zdrowia i ¿ycia ¶winki. Niektórzy sprawni weterynarze potrafi± spi³owaæ zêby trzonowe bez anestezji, jednak powa¿niejsze zabiegi nie mog± siê obej¶æ bez znieczulenia.
Przy powa¿nych problemach ze zgryzem wynikaj±cych z z³ego funkcjonowania szczêk, np. w wyniku os³abienia miê¶ni, weterynarze sugeruj± zastosowanie opaski, czego¶ w rodzaju temblaka podtrzymuj±cego doln± szczêkê ¶winki we w³a¶ciwym miejscu. Dziêki prawid³owemu ustawieniu szczêk, zêby opieraj± siê w³a¶ciwie o siebie i dobrze ¶cieraj±.
Inne problemy utrudniaj±ce ¶winkom morskim jedzenie:
Z³amanie lub pêkniêcie szczêki na skutek urazu (uderzenia, upadku) lub czasami zbyt intensywnego gryzienia prêtów klatki
Ropnie zêbów
Offline