¶winki morskie
Problemy z uk³adem moczowym
Zapalenie dróg moczowych
¦winki morskie maj± krótkie ³apki, przez co ich brzuszki znajduj± siê w niewielkiej odleg³o¶ci od gruntu. W rezultacie gryzonie te maj± sk³onno¶æ do zaka¿eñ uk³adu moczowego bakteriami z wilgotnej ¶ció³ki i odchodów.
Podstawowe objawy infekcji dróg moczowych:
Krew w moczu
Piszczenie z bólu podczas oddawania moczu
Nale¿y od razu i¶æ ze ¶wink± do weterynarza, który oprócz ogólnego badania mo¿e zleciæ prze¶wietlenie, aby wykluczyæ kamienie w pêcherzu. Czasami wykonuje siê badanie moczu na obecno¶æ krwi i posiew kultur bakteryjnych.
Zapalenie dróg moczowych leczy siê najczê¶ciej antybiotykami. Kuracja powinna trwaæ 2 lub 3 tygodnie i nie nale¿y jej przerywaæ przed up³ywem przewidzianej kuracji. Gdyby krwawienie powróci³o po leczeniu, niezw³ocznie zg³osiæ siê do weterynarza.
Infekcjom mo¿na staraæ siê zapobiegaæ. Zapobieganie polega na trzymaniu ¶winek na suchym, czystym pod³o¿u i przystrzyganiu d³ugich w³osów na zadku, ¿eby nie by³y wilgotne. Podobnie jak u ludzi, dobre efekty daje podawanie soku z ¿urawin. Musi to byæ naturalny sok, nies³odzony i bez konserwantów, nie napój ¿urawinowy.
Zaniedbane, mokre ¶winki mog± - oprócz infekcji pêcherza - dostaæ tak¿e bolesnych odparzeñ od moczu. Odparzenia leczy siê przede wszystkim przez usuniêcie przyczyny dolegliwo¶ci. Podra¿nione miejsca przemywa siê wod± lub wodnym roztworem ¶rodka odka¿aj±cego, osusza i smaruje ma¶ciami ³agodz±cymi stosowanymi u ludzkich niemowl±t na wysypkê pieluszkow±, np. Bepanthen, Desitin.
Kamienie moczowe w pêcherzu
Kamica moczowa daje bardzo podobne objawy do ogólnego zapalenia dróg moczowych - krew w moczu, bolesno¶æ przy oddawaniu moczu lub ka³u. W moczu mo¿e znajdowaæ siê szlam moczowy - drobnoziarnisty osad z³ogów tworz±cych siê w pêcherzu. Kamienie mog± samoistnie "schodziæ", co bywa bardzo niebezpieczne, gdy¿ kamieñ mo¿e utkn±æ w przewodzie moczowym i upo¶ledziæ oddawanie moczu, a nawet ca³kowicie zablokowaæ cewkê. Szczególnie dotyczy to samców, u których jest ona wê¿sza. Kamienie w pêcherzu lub przewodzie moczowym usuwa siê operacyjnie.
Zdjêcie ogromnego kamienia moczowego u czteroletniego samca Radara:
http://www.guinealynx.info/photos/mammabear66-1.jpg
Niestety, samczyk, od dawna cierpi±cy równie¿ na komplikacje po kastracji, nie prze¿y³.
Zapobieganie: Przyczyna powstawania kamieni moczowych nie jest do koñca znana. Przypuszczalnie odgrywa w tym pewn± rolê genetyka. Uwa¿a siê, ¿e prawid³owa dieta mo¿e pomóc w zapobieganiu tworzenia siê kamieni.
W diecie ¶winek morskich wa¿ne jest zadbanie o w³a¶ciw± równowagê miêdzy wapniem a fosforem Ca:P. Prawid³owy stosunek powinien wynosiæ mniej wiêcej od 1,5:1 do 2:1 z przewag± wapnia nad fosforem. Zbyt du¿o fosforu sprzyja tworzeniu siê w moczu kryszta³ków fosforanów, które dra¿ni± ¶cianki pêcherza i odk³adaj± siê w postaci z³ogów. Najprostsza zasada ¿ywienia mówi, ¿e wiêcej wapnia maj± zielone, wegetatywne czê¶ci ro¶lin, natomiast czê¶ci reprodukcyjne, jak korzenie, nasiona i owoce (np. marchew, jab³ka i mieszanki ziaren) maj± wiêcej fosforu. Kolejny powód, aby podawaæ ten pokarm jako przysmak raczej ni¿ powa¿n± czê¶æ codziennego posi³ku.
Czasami mimo objawów zapalnych nie wykrywa siê kamieni moczowych ani infekcji bakteryjnej. Przyczyn± takich objawów mo¿e byæ miêdzymi±¿szowe zapalenie pêcherza. Leczy siê je diet±, zwiêkszon± ilo¶ci± p³ynów oraz lekami przeciwbólowymi, podobnie jak u ludzi.
Czasami objawy podobne do zapalenia dróg moczowych u samic mo¿e dawaæ ropomacicze, które jednak jest ju¿ schorzeniem narz±dów rozrodczych. Weterynarz bez w±tpienia bêdzie potrafi³ ustaliæ, co jest przyczyn± dolegliwo¶ci ¶winki.
Offline