Ogłoszenie

-----------------> UWAGA! FORUM ZOSTA£O PRZENIESIONE NA : www.cavial.czo.pl !!!!!!!!!!!! <------------------------

#1 2010-04-25 12:57:46

 kasiawar

¦WINKI MORSKIE -**NOWE FORUM**

SkÄ…d: Radom
Zarejestrowany: 2010-04-25
Posty: 23
Punktów :   
nasze ¶winki: Cornel
WWW

Biegunki.

Biegunka jest zawsze tylko objawem choroby, natomiast przyczyny mog± byæ bardzo ró¿ne. Dlatego nie wolno leczyæ samej biegunki bez ustalenia powodów, poniewa¿ mo¿emy zamaskowaæ symptomy czasem nawet ciê¿kiej choroby.

Wiêkszo¶æ przypadków biegunki spowodowana jest niestrawno¶ci±, podra¿nieniem przewodu pokarmowego na skutek gwa³townej zmiany diety lub zjedzenia pokarmu niezbyt ¶wie¿ego lub s³abej jako¶ci. Biegunkê mo¿e spowodowaæ zielonka sfermentowana lub przemro¿ona, zaple¶nia³e siano, a nawet zbyt zimne warzywa i owoce podawane prosto z lodówki. Nie wolno ¶winkom podawaæ warzyw i owoców zamro¿onych! Takie grudki lodu na pewno wywo³aj± podra¿nienie ¶luzówki ¿o³±dka i jelit.
Ka¿da biegunka, nawet ta lekka, objawiaj±ca siê lu¼nymi, mokrymi bobkami, jest gro¼na, jednak ten rodzaj dolegliwo¶ci trawiennych stosunkowo ³atwo i szybko mo¿na wyleczyæ. Pierwszym posuniêciem jest wys³anie ¶winki morskiej na dietê - usuniêcie warzyw i owoców z jad³ospisu i zast±pienie ich dobrej jako¶ci sianem. Do tego nale¿y podawaæ ¶wince dodatkow± porcjê witaminy C, najlepiej w kropelkach. Mo¿na tak¿e podaæ ¶wince zio³a o dzia³aniu ¶ci±gaj±cym i przeciwbiegunkowym, jak np. li¶cie je¿yny, li¶cie maliny, ziele tasznika pospolitego lub ziele krwawnika. ¦winka musi mieæ ca³y czas wodê do picia, poniewa¿ podczas biegunki jednym z najwiêkszych zagro¿eñ dla organizmu jest odwodnienie. ¦wince mo¿na dodatkowo podaæ jaki¶ probiotyk, np. Lakcid, Bio-Lapis, czy inny podobny preparat. Je¶li stan zwierz±tka szybko siê nie poprawi, a szczególnie wtedy, gdy biegunka zrobi siê wodnista, konieczna jest jak najszybsza wizyta u weterynarza.

Biegunka mo¿e byæ tak¿e spowodowana niepo¿±dan± reakcj± na antybiotyk, jaki dostaje. Je¶li ¶winka podczas kuracji antybiotykowej dostanie biegunki, nale¿y natychmiast odstawiæ antybiotyk i udaæ siê do weterynarza po zmianê leku. Przed podaniem ¶wince antybiotyków proszê siê upewniæ, ¿e jest to lek bezpieczny dla ¶winki morskiej. Biegunka wywo³ana nieodpowiednim antybiotykiem jest objawem ciê¿kiego zatrucia, które trudno wyleczyæ. Przy biegunce polekowej nale¿y postêpowaæ tak, jak w przypadku ka¿dej innej biegunki - czyli oprócz usuniêcia g³ównej przyczyny dolegliwo¶ci konieczna jest dieta bazuj±ca g³ównie na sianie, witamina C i du¿o wody. Je¶li ¶winka jest odwodniona, mo¿e byæ potrzebne nawadnianie podskórne kroplówk± u weterynarza. Weterynarz mo¿e zaleciæ dodatkowo Smektê lub wêgiel lekarski, które wch³aniaj± toksyny produkowane przez bakterie w jelitach.

Najniebezpieczniejsze s± biegunki gwa³towne, wodniste i cuchn±ce, co wskazuje na ostre zatrucie toksynami bakteryjnymi. Je¶li ¶winka jest osowia³a, ¼le wygl±da i siedzi w k±cie ze nastroszon± sier¶ci±, a do tego ma obfit±, wodnist± biegunkê, nale¿y natychmiast jechaæ z ni± do weterynarza. Niestety, w takim stanie prognozy s± bardzo z³e. rzadko udaje siê uratowaæ ¶winkê morsk± z ostr± biegunk±.
Podstawowy ratunek to nawadnianie podskórne kroplówk± i podawanie probiotyków do czasu ustalenia przyczyny dolegliwo¶ci. Weterynarz mo¿e zleciæ badania laboratoryjne w kierunku wykrycia bakterii, dro¿d¿aków lub pierwotniaków (kokcydia). Nastêpnie leczenie dostosowuje siê do przyczyny choroby. Przeciw pierwotniakom stosuje siê np. metronidazol, przeciwko dro¿d¿akom i grzybom np. nystatynê, przeciwko bakteriom gram-ujemnym np. trimetoprim z sulfametoksazolem (Bactrim lub Biseptol). Przydatny bywa tak¿e preparat przeciwko wzdêciom, np. zawieraj±cy symetykon Espumisan, Bobotic, itp.
Biegunki bêd±ce objawem chorób zaka¼nych, takich jak salmonelloza, zaka¿enie pa³eczkami Yersinii, Escherichia coli lub w szczególno¶ci bakteriami Clostridium, s± ciê¿kie, a leczenie najczê¶ciej nie daje rezultatów. Konieczna jest izolacja chorych osobników i ¶cis³e przestrzeganie higieny. Najlepiej jednak w ogóle nie dopu¶ciæ do choroby, czyli zawsze dbaæ o higienê i wysok± jako¶æ karmy, siana i ¶ció³ki, oraz nie dopuszczaæ do kontaktu zwierz±t z potencjalnymi nosicielami chorób, np. dzikimi gryzoniami lub ptakami.

Biegunka mo¿e byæ tak¿e objawem uogólnionych chorób takich jak przewlek³a niewydolno¶æ nerek lub w±troby.

Na podstawie. "Choroby ¶winek morskich" V.C.G Richardson, wydanie drugie 2000, oraz artyku³u ze strony Guinea Lynx
http://www.guinealynx.info/diarrhea.html

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi

[ Generated in 0.033 seconds, 7 queries executed ]


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.mocna-nuta.pun.pl www.ententa.pun.pl www.copy4general.pun.pl www.stargatecorporation.pun.pl www.torcida-zaborze.pun.pl