¶winki morskie
¦winki morskie mog± mieæ kilka gatunków paso¿ytów zewnêtrznych, w wiêkszo¶ci specyficznych tylko dla siebie. Oznacza to, ¿e istnieje niewielkie prawdopodobieñstwo, aby paso¿yty te mog³y przej¶æ na cz³owieka.
¦wierzb
Jednym z tych specyficznych paso¿ytów jest ¶wierzbowiec ¶winki morskiej Trixacarus caviae, powoduj±cy ¶wierzb, najgro¼niejsz± chorobê paso¿ytnicz± ¶winek morskich. Ten mikroskopijny roztocz (nazywany tak¿e pajêczakiem), spokrewniony z innymi ¶wierzbowcami dr±¿±cymi, ¿yje tylko na ¶winkach morskich. Zaka¿enie nastêpuje przez kontakt z chorym zwierzêciem, które jednak mo¿e byæ nosicielem utajonym. Na silnych, pod innymi wzglêdami zdrowych ¶winkach, uk³ad odporno¶ciowy utrzymuje infestacjê na tak niskim poziomie, ¿e nie daje ona ¿adnych oznak chorobowych. Wystarczy jednak tylko chwilowe os³abienie, na przyk³ad stres, a roztocza ju¿ siê mno¿±.
¦wierzbowiec dr±¿y tunele w ¿ywej tkance, po¿era j± i sk³ada w tunelach jaja. Objawy zaka¿enia to wypadanie sier¶ci, uporczywe drapanie siê ¶winek, gryzienie skóry, strupki, ranki, a ciê¿kim stanie drgawki. ¦wierzb jest chorob± bardzo bolesn± i nieleczony prowadzi do ¶mierci zwierzêcia na skutek zaka¿enia ran wygryzionych przez roztocza i rozdrapanych przez ¶winki, a tak¿e odwodnienia, braku apetytu, bólu i ogólnego stresu. ¦winki chore na ¶wierzb tak cierpi±, ¿e mog± staæ siê agresywne, mog± gry¼æ ludzi i czêsto same siê okaleczaj± przez gryzienie i drapanie. Dobrze jest wtedy mocno przyci±æ ¶winkom pazurki, stosowaæ ma¶ci przeciw¶wi±dowe, a w ciê¿kich przypadkach nak³adaæ opatrunki-koszulki, aby ochroniæ cia³o przed dalszym drapaniem.
Tu s± zdjêcia ¶winek z powa¿nym ¶wierzbem i w koszulkach chroni±cych rany:
http://www.guinealynx.info/mites.html
Inne paso¿yty typowe tylko dla ¶winek morskich to ¶wierzbowiec Chirodiscoides caviae i wszo³y Gliricola porcelli, rzadziej wystêpuj±ce Gyropus ovalis, oraz bardzo rzadkie Trimenopon hispidium. Chirodiscoides caviae, tak zwane "wszy nieruchome", chocia¿ nie s± spokrewnione z wszami, siedz± przyczepione do sier¶ci. S± du¿o mniej dokuczliwe dla ¶winek ni¿ inne ¶wierzbowce, gdy¿ nie maj± kontaktu ze skór± i nie powoduj± dotkliwego ¶wi±du.Wszo³y ¶winki morskiej, Gliricola porcelli, to ruchliwe, ¿ó³tawobia³e owady d³ugo¶ci oko³o milimetra, widoczne przewa¿nie w sier¶ci wokó³ oczu ¶winki. Bywaj± tak¿e zauwa¿ane na grzbiecie i innych czê¶ciach cia³a.
¦winki mog± cierpieæ tak¿e z powodu zainfekowania ¶wierzbowcami paso¿ytuj±cymi na innych zwierzêtach. Paso¿yty te to ¶wierzbowiec króliczy uszny Psoroptes cuniculi oraz infekuj±cy króliki, a czasem psy i koty, ¶wierzbowiec Cheyletiella parasitivorax. Chejletiele nazywane bywaj± "ruchomym ³upie¿em", gdy¿ przypominaj± mikroskopijne, ¿ó³tawe p³atki skóry chodz±ce w¶ród sier¶ci. ¯ywi± siê keratyn± z sier¶ci i naskórka, któr± rozpuszczaj± specjalnymi enzymami trawiennymi. Enzymy te powoduj± podra¿nienia skóry, ¶wi±d, a nastêpnie ranki pogarszane przed drapanie. Chejletiele nie paso¿ytuj± na ludziach, jednak kontakt ludzkiego naskórka z ich enzymami trawiennymi mo¿e powodowaæ drobne zaczerwienienia i ¶wi±d.
Lekiem z wyboru na ¶wierzbowce, a tak¿e inne paso¿yty jest iwermektyna. Jest to sk³adnik aktywny wielu leków weterynaryjnych stosowanych doustnie, w zastrzykach podskórnych lub miejscowo na skórê, np. Ivomecu lub Vetmectinu. Podawana w prawid³owych dawkach jest uwa¿ana za lek ca³kowicie bezpieczny. Dawki iwermektyny nale¿y podawaæ w kilkudniowych odstêpach przynajmniej trzy razy, aby mieæ pewno¶æ, ¿e wytêpione zosta³y nie tylko paso¿yty, które w tej chwili s± doros³e, ale tak¿e osobniki wykluwaj±ce siê pó¼niej z jaj.
Cytujê za ww.vet-agro.pl:
"Iwermektyna jest produktem chemicznie modyfikowanej fermentacji promieniowca Streptomyces avermitilis. Nale¿y do cyklicznych laktonów wykazuj±cych szerokie spektrum dzia³ania paso¿ytobójczego. Iwermektyna jest agonist± neurotransmitera (kwasu gamma aminomas³owego - GABA) wystêpuj±cego w obwodowym uk³adzie nerwowym nicieni i w po³±czeniach nerwowo – miê¶niowych stawonogów. Iwermektyna powoduje zak³ócenie przewodnictwa impulsów nerwowych co w konsekwencji prowadzi do pora¿eñ i ¶mierci paso¿ytów."
Na wszo³y ¶winek morskich stosuje siê tak¿e preparat weterynaryjny Advantage lub Advocate (imidaklopryd) w dawkach odpowiednich do wagi, lub Revolution (selamektyna), który wykazuje równie¿ dzia³anie przeciw ¶wierzbowcom. Nie poleca siê stosowania preparatu przeciw wszom i pch³om u psów i kotów Frontline (fipronil). Nie wolno samodzielnie stosowaæ u ¶winek innych preparatów owadobójczych, poniewa¿ zawarte w nich pestycydy, g³ównie permetryna, mog± byæ niebezpieczne dla ma³ych gryzoni.
W przypadku wykrycia paso¿ytów u jednej ¶winki, nale¿y leczyæ wszystkie ¶winki w domu, poniewa¿ paso¿yty ³atwo siê przenosz±. Trzeba tak¿e dok³adnie odkaziæ klatki i wszystkie przedmioty, jakie mia³y kontakt z chorymi zwierzêtami.
¬ród³o: http://www.guinealynx.info/parasites.html
http://www.guinealynx.info/lice.html
Offline