świnki morskie
Zaparcie:
Spowodowane jest zbyt małą ilością wilgotnych pasz (owoce, warzywa itp.) w diecie. Stopniowe uzupełnianie niedoborów powoduje szybką poprawę.
Biegunka:
Jest skutkiem nieodpowiedniej diety lub gwałtownej zmiany jadłospisu. Flora bakteryjna przewodu pokarmowegowymaga stopniowego przyzwyczajania się do nowego rodzaju pożywienia. Nowy rodzaj pokarmu podajemy śwince stopniowo!
Np:
Jeżeli podejrzewamy że naszej śwince będzie smakowała koniczyna to za pierwszym razem podajemy bardzo małą ilość, a z każdym następnym dniem dajemy troszkę więcej.
Biegunkę można leczyć podając:
• Lakcid (w małej ilości)
• Węgiel w proporcjach 1/4 tabletki rozpuszczonej w 2-3 łyżkach wody.
• Przez jakiś czas nie możemy podawać owoców i warzyw!
Osobiście radze iść do weterynarza, dlatego że skutkiem podania zbyt dużej ilości leków może być zatwardzenie lub śmierć świnki morskiej!
Skaleczenia:
Świnki morskie rzadko kaleczą się w trakcie wzajemnych konfliktów. Zdarza się jednak, że świnka zrani się np. o źle zabezpieczony drut w klatce. Jeżeli nie nastąpiło obfite krwawienie świadczące o poważnym urazie, ranę należy przemyć wodą utlenioną i pozostawić bez opatrunku.
Stany zapalne dziąseł:
Jeżeli ilość witaminy C w diecie nie jest wystarczająca to w pierwszej kolejności objawia się stanami zapalnymi dziąseł - opuchlizną i krwawieniem.
Leczenie:
Koniecznie trzeba podawać preparaty które zawierają dużą ilość witaminy C i pójść jak najszybciej do weterynarza
Offline