¶winki morskie
Chyba nie ma w¶ród ¦winkoklubowiczów osoby, która nie zetknê³a siê z t± chorob± u ¶winki morskiej. Niestety, jest to przypad³o¶æ czêsta, szczególnie w¶ród ¶winek kupionych w sklepie lub przygarniêtych od nieodpowiedzialnych osób.
W przypadku ¶winek morskich grzybicê wywo³uj± najczê¶ciej dermatofity Trichophyton mentagrophytes v. mentagrophytes i jemu pokrewne, rzadziej Microsporum canis. U ludzi grzybicê powoduje ten sam rodzaj dermatofitów, wiêc jak najbardziej mo¿liwe jest zara¿enie siê cz³owieka od ¶winki. Do czasu wyleczenia zwierz±tka nie nale¿y chorej ¶winki nadmiernie g³askaæ i tuliæ, natomiast trzeba zachowaæ wszelkie ¶rodki ostro¿no¶ci - myæ czêsto rêce lub nosiæ jednorazowe rêkawiczki oraz stosowaæ ¶rodki odka¿aj±ce.
Czynniki sprzyjaj±ce zaka¿eniu grzybic± to wszelkiego rodzaju os³abienie uk³adu immunologicznego: stres, nadmierne zagêszczenie klatek, niew³a¶ciwa dieta, upa³, wilgotno¶æ, podatny wiek - osobniki m³ode, stare i samice w ci±¿y, istniej±ce ju¿ zaka¿enia paso¿ytami (¶wierzb, wszo³y) oraz skaleczenia.
Grzybica jest chorob± zara¼liw± i d³ugotrwa³±, a jej leczenie mo¿e trwaæ miesi±c lub d³u¿ej. Zwierzê mo¿e siê zaraziæ od innego chorego osobnika albo przez spory w zaka¿onym ¶rodowisku. Okres inkubacji in vivo wynosi od 7 do 14 dni, natomiast zarodniki mog± przetrwaæ nawet latami, dlatego konieczne jest odka¿anie pomieszczeñ i wszystkich przedmiotów, jakie mia³y kontakt z chorymi zwierzêtami, oraz odizolowanie chorych osobników. Przedmioty drewniane nale¿y od razu wyrzuciæ, gdy¿ bardzo trudno je skutecznie odkaziæ. Do dezynfekcji mo¿na stosowaæ wybielacze typu Ace, Domestos, etc.
Objawy grzybicy to ³ysiej±ce, swêdz±ce, ³uszcz±ce siê obszary skóry, najczê¶ciej z pocz±tku na pyszczku, przy nosie i ko³o uszu. Mog± równie¿ pojawiæ siê od razu na grzbiecie, bokach i ³apkach, szczególnie podczas upa³ów. Skóra na obszarach zaka¿onych jest pokryta strupkami i grudkami ropy, futro czêsto jest pozlepiane w "kolce", z chorobowo zmienionej skóry mo¿e ciec osocze. W wyniku zaka¿enia grzybem w³osy staj± siê matowe i kruche. Czêsto ³ami± siê tu¿ nad skór±, jakby zosta³y wystrzy¿one, tworz±c wyra¼ne ³ysinki z zaczerwienieniami i strupkami w¶ród resztek sier¶ci. Grzybicê wywo³an± przez Trichophyton mentagrophytes nazywa siê z tego powodu tak¿e grzybic± strzyg±c±.
Do badañ pobiera siê zeskrobiny skóry i w³osy, nastêpnie wykonuje hodowlê posiewu z zeskrobiny oraz badanie mikroskopowe w poszukiwaniu grzybów i ich zarodników. Wykonuje siê tak¿e badanie w ¶wietle lampy Wooda, która wykrywa fluorescencjê Microsporum canis, ale tylko w przypadku mniej wiêcej po³owy szczepów tego grzyba. Z tego powodu badania ¶winek pod lamp± nie s± szczególnie wiarygodne i praktyczne.
Ze wzglêdu na podobieñstwo pocz±tkowych objawów do ¶wierzbu oraz fakt, ¿e nierzadko oba schorzenia wystêpuj± jednocze¶nie, zaleca siê najpierw podanie ¶rodków przeciwko ¶wierzbowi, aby szybko pozbyæ siê potencjalnych paso¿ytów, a w przypadku nieustêpowania objawów, kontynuacjê leczenia grzybicy.
Leczyæ nale¿y zarówno zwierzêta z objawami choroby, jak i te, które mia³y z nimi kontakt, jako potencjalnych nosicieli bezobjawowych. Podaje siê leki zarówno do stosowania zewnêtrznego - ma¶ci, szampony - jak i wewnêtrznego. Mo¿e byæ konieczne wygolenie sier¶ci z okolic chorobowo zmienionych, a w przypadku zaka¿eñ bakteryjnych i ran, stosowanie tak¿e leków antybakteryjnych, np. ma¶ci z neomycyn±.
Stosowane ¶rodki to np. Clotrimazol, Mikonazol, Terbiderm, Daktarin, Lamisilatt, Imaverol, Nizoral lub inne.
Weterynarz mo¿e zapisaæ tak¿e leki ogólnoustrojowe, np.: ketokonazol w dawkach od 10 do 40 mg na kg wagi cia³a dziennie, lub lufenuron (Program) w dawkach od 30 mg na kg wagi cia³a do 90 mg/kg. Lufenuron nale¿y podawaæ w t³uszczu, np. 1cc oleju lnianego, gdy¿ kumuluje siê on w t³uszczu i dopiero stamt±d jest wch³aniany. Lufenuron jako ¶rodek blokuj±cy rozwój chityny, by³ do niedawna stosowany jako preparat przeciwko pch³om, jednak doskonale nadaje siê do zwalczania grzybów, których ¶cianki komórkowe zbudowane s± w³a¶nie z chityny. Uwaga! Grzybicê u kotów i psów czêsto leczy siê gryzeofulwin±, silnym antybiotykiem przeciwgrzybiczym, którego nie nale¿y podawaæ ¶winkom morskim!
Zapobieganie grzybicy polega na natychmiastowym têpieniu paso¿ytów, utrzymywaniu w³a¶ciwej wilgotno¶ci powietrza i pod³o¿a, ogólnym dbaniu o dobry stan zdrowia zwierz±t.
Ju¿ trochê podleczona grzybica u Speedy'ego:
Oprócz dermatofitoz wystêpuj± jeszcze dro¿d¿yce, czyli kandydozy. Jest to najczê¶ciej zaka¿enie pospolitym, zwykle saprofitycznym dro¿d¿akiem Candida albicans, który jednak staje siê dokuczliwy w sytuacji, gdy organizm jest os³abiony, najczê¶ciej po kuracji antybiotykowej. Jest to typowa mykoza oportunistyczna. Objawy to bia³y, serowaty nalot na b³onach ¶luzowych pyszczka (to samo schorzenie u niemowl±t ludzkich nazywane jest ple¶niawk± lub aftami) lub na narz±dach p³ciowych. Dro¿d¿aki mog± tak¿e dawaæ siê we znaki w przewodzie pokarmowym, co skutkuje wzdêciami i biegunkami.
Leczenie: smarowanie Aftinem, nystatyn± w p³ynie lub innymi lekami zaleconymi przez weterynarza, uzupe³nienie naturalnej flory bakteryjnej za pomoc± preparatów Lakcid, Trilac lub Bio-Lapis.
Bio-Lapis jest probiotykiem zawieraj±cym elektrolity, witaminy, enzymy i kultury bakterii Enterococcus faecium, szczególnie polecanym dla gryzoni i królików przy problemach trawiennych.
Strony, które warto odwiedziæ, aby poczytaæ wiêcej o dermatofitozach u ¶winek morskich i ludzi:
http://www.guinealynx.info/fungus.html
http://www.alergia.org.pl/lek/archiwum/ … zenie.html
Offline